غذا

غذایی به اندازه ی انگشتان

همه ی ما به نحوی نام فینگرفود را شنیده ایم و یا در مهمانی ها، عروسی ها و مجالس مختلف با انواع فینگرفود روبرو شده ایم بدون آنکه بدانیم فینگرفود چیست؟؟

همانطور که می دانیم، فینگر به معنای انگشت و فود به معنای غذاست، یعنی غذای انگشتی!

غذایی که بتوان به سادگی با انگشت آن را خورد. در واقع هر غذایی که شما بتوانید آن را بدون نیاز به ابزارهایی مانند کارد و چنگال و قاشق، میل کنید، یک نوع فینگرفود است.

برخی معتقدند که فینگرفود از ابتدای خلقت بشر وجود داشته است، زمانی که ابزاری برای صرف غذا وجود نداشته است و همه چیز با دست و انگشتان خورده می شد. اما برای آنکه بدانیم فینگرفود به شکل و معنای امروزی از کجا شکل گرفته است، منابعی در تاریخ وجود دارد.

تولد فینگرفود

در سال ۱۳۱۹ با گسترش تاسیس کافه هایی کوچک در نقاط مختلف آمریکا، صاحبان کافه ها تصمیم گرفتند تا غذاهای ساده ای را برای مشتریان خود آماده کنند. غذاهایی که حالت میان وعده داشته و دشواری های تهیه ی غذاهای معمول را نیز نداشته باشد. آنها ترجیح دادند خوراکی هایی آماده کنند که به راحتی و با دست برداشته و خورده شود و نیازی به ابزارآلات خوردن غذا نداشته باشد. از آنجا بود که فینگرفود متولد شد!

نامگذاری در فرهنگ های مختلف

با مرور زمان فینگرفودها در کشورهای غربی جایگاه ویژه ای پیدا کردند، تا جایی که به عنوان غذای اصلی نیز سرو می شوند. اما مردم فرانسه به فینگرفود، کاناپه می گویند.

کاناپه معمولاً متشکل از یک قطعه نان نازک تست شده و یا سرخ شده است که روی آن با مواد مختلف پر شده و به معنای غذایی است که روی نان استراحت می کند. با گذشت زمان، کاناپه واژه ای شده که به طور گسترده به تمام غذاهای کوچکی اطلاق شده که در مهمانی ها سرو می شود. البته در کشورهای آسیایی و بخصوص در ایران نیز، از دیرباز فینگرفودها با اسم های متفاوت وجود داشته اند.

فینگرفودهای ایرانی

غذاهایی مانند کوکوها، بادمجان شکم پر، لقمه های الویه و یا حتی ته چین مرغ از نمونه های فینگرفود هستند که جایگاه خوبی نیز در غذاهای ایرانی دارند.

فینگرفودها به علت نکات مثبتی که دارند، روز به روز در انواع میهمانی ها و منوهای غذایی جایگاه بهتری پیدا می کنند. به طور مثال :

  • فینگرفود بهترین انتخاب برای میهمانی دوستانه است.
  • فینگرفود بهترین انتخاب برای میهمانی های سلف سرویسی است.
  • فینگرفود بهترین انتخاب برای پیش غذای یک میهمانی مجلل مانند عروسی است.
  • فینگرفود بهترین انتخاب برای منوی غذای یک مهد کودک است.
  • و هزاران دلیل دیگری که می توانید برای انتخاب فینگرفودها داشته باشید.
برچسب ها
نمایش بیشتر

علی هوشیاری پور

علاقه مند به یادگیری و اشتراک گذاری یادگیری ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن