گردش و تفریح

تندیسی بزرگ از کوروش کبیر در پارک المپیک سیدنی

شهر سیدنی پایتخت کشور استرالیا بوده که در ایالت ولز واقع شده است و به عنوان یکی از توریستی ترین شهرهای استرالیا شناخته می شود، هم چنین قدمت این پارک ۲۰۰ سال است.

جذابیت های توریستی متنوعی در این پارک وجود دارد، ولی چیزی که بر جذابیت آن برای ما ایرانیان می افزاید، وجود تندیس کورش کبیر در این پارک است.

در این پارک ۲۰۰ ساله مساحتی بالغ بر ۴۰ هکتار دارد، تفریحات متنوعی وجود دارد، از جمله کنسرت های بزرگ، فعالیت های ورزشی و هم چنین اگر کودک داشته باشید این سفر برای او علاوه بر یادگیری هنرهای جدید، می تواند دوستان جدیدی را نیز به ارمغان بیاورد.

تندیس کوروش کبیر

این مجسه که طراحی اش از مرد بالدار پاسارگاد الگوبرداری شده است، نمادی باشکوه و زیبا از ایران و تمدن ایرانی است که در بین سایر مجسمه های موجود در پارک چنان خودنمایی می کند و زیبایی آفریده است که تنها باید آن را از نزدیک زیارت کرد.
قدمت این تندیس به تقریبا ۲۵ سال پیش برمی گردد و معمار آن آقای «لوییس باتروس» بوده است و که تکمیل آن مجسمه از معمار ایرانی «فرشته صادق» کمک گرفته است.

کوروش، پادشاه پرشیاه، کسی که نخستین فرمان حقوق بشر را ارائه کرد.

متن زیر تندیس

منشور کوروش کبیر

در اینجا ما سطرهای ابتدایی منشور کوروش کبیر را با شما به اشتراک میگذاریم :

منم کوروش، شاه بزرگ، شاه نیرومند، شاه بابل، شاه سرزمین سومر و اکد، شاه چهار گوشه جهان، پسر کمبوجیه شاه بزرگ، شاه انشان، نواده کوروش شاه بزرگ، شاه انشان، از نژاد چیش پیش، از دودمان سلطنتی. هنگامی که من بابل را به آرامش تصرف کردم با سرور و شادانی کاخ شاهی را جایگاه فرمانروایی قرار دادم…

کوروش کبیر، پادشاه هخامنشی ایران
برچسب ها
نمایش بیشتر

علی هوشیاری پور

علاقه مند به یادگیری و اشتراک گذاری یادگیری ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن