غذا

رطب یا خرما؟

ميوه خرما چهار مرحله رسيدگي را طي مي‌كند و در اين مراحل تغييراتي در رنگ، بافت، مزه، اندازه و تركيب‌هاي شيميايي آن رخ مي‌دهد.

مراحل رسیدگی خرما

ابتدا به شکل ميوه سبز رنگ، سفت و سرشار از آب و تانن است که طعم تلخ و گسي دارد. به مرور زمان رطوبت آن كمتر و ميزان قندهايش بيشتر مي‌شود تا در نهايت به خرمايي کاملا رسيده تبديل شود. رطب، مرحله قبل از رسيدگي کامل خرماست که ميزان رطوبت بيشتر و قند کمتري نسبت به خرماي کاملا رسيده دارد. معمولا بخشي از رطب به رنگ زرد کهربايي تا قرمز و رنگ بخش ديگر آن، قهوه‌اي تا سياه است و بافتي نرم‌تر دارد. رطب برخي از ارقام خرما، قابليت خوراکي مطلوبي دارد. در مرحله تمر(خرماي رسيده)، بافت ميوه سفت‌تر مي‌شود و رطوبت به حداقل مي‌رسد و رنگ هم کاملا قهوه‌اي تا سياه است. در اين مرحله ميزان قندهاي احياکننده خرما (فروکتوز و گلوکز) بالا و ساکاروز آن اندک است و بافتي يکنواخت و گاهي چروکيده دارد.

خیلی‌ها فکر می‌کنند رطب همان خرماست ولی این دو با هم تفاوت دارند. خداوند درخت نخل را این‌گونه آفریده که ابتدا شکوفه‌های نخل ماده تبدیل به میوه‌ای سبز و سفت و هسته‌دار می‌شود که به آن (چاقالی) می‌گویند.

در مرحله بعد چاقالی‌ها ممکن است زرد یا قرمز شود که به آن (خرما خارک) می‌گویند، آفتاب داغ مناطق گرمسیری پس از مدتی خارک را تیره رنگ و آبدار می‌کند که به آن رطب می‌گویند.

بعضی از انواع نخل‌ها میوه شان وقتی رطب هستند چیده و استفاده می‌شود، مثل رطب مضافتی و کبکاب (زرد طلایی) و بعضی دیگر باید بعد از مرحله رطب، ۲۰ روز در گرمای خرماپزان مناطق گرمسیر بر سر نخل بماند تا نیمه خشک شود که به آن خرما می‌گویند. البته بعضی از انواع خرماهای نیمه خشک را کاملا خشک کرده و به بازار می‌فرستند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

علی هوشیاری پور

علاقه مند به یادگیری و اشتراک گذاری یادگیری ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید